Na Svetski dan zdravlja 2020, prenosimo prevod teksta organizacije Transgender Europe o trans osobama i oboljenju COVID-19.
U kriznim vremenima upravo oni/e koji žive na marginama društva najviše pate. Osnovano verujemo da su trans zajednice pogođene, i da će tek biti nesrazmerno pogođene KOVIDOM-19. Ovaj uticaj će najteže pogoditi trans osobe koje su u situaciji beskućništva, seks radnice/ke, osobe s invaliditetom, migrante/kinje, izbeglice, azilante/kinje, siromašne/e, i/ili starije osobe. Na sve njih negativan uticaj može imati:
-
Sam virus.
Znamo da će trans osobe verovatnije imati već postojeće zdravstvene probleme ili stanja, ali i da će i pre ove novonastale situacije imati problema s ekonomskom nestabilnošću zbog diskriminacije koju trpe. Ovakva situacija stavlja ih u rizičniju kategoriju onih koji bi mogli biti izloženi virusu i razviti ozbiljne simptome. Zato, pozivamo trans osobe i zajednicu, kao i njihove savezike/ce da utvrde koje osobe su najranjivije i redovno proveravaju kako su (videti dole). -
Zdravstveni sistem i pružaoci zdravstvene zaštite.
Svesni/e smo toga da su trans osobe širom sveta suočene s preprekama kada je u pitanju pristup zdravstvenoj zaštiti (odbijanje pružanja nege, kršenja ljudskih prava u ovom kontekstu, nepostojanje osiguranja…). S ovim preprekama, u kombinaciji s diskriminacijom, većina trans osoba se suočava kada pokuša da dobije zdravstvenu zaštitu, i zbog toga će često odustati od traženja medicinske pomoći kada im je potrebna ili kada se razbole. Takođe, pružanje opšte nege ali i one posebne namenjene trans osobama danas biva uskraćeno u krizi u kojoj se nalazimo. Pozivamo trans osobe i zajednice, kao i njihove saveznike/ce da pruže uzajamnu podršku onima kojima je potrebno ohrabrivanje ili podrška prilikom traženja zdravstvenih usluga tokom krize, i da zagovaraju za to da pružanje transspecifične nega bude nastavljeno čim akutna faza krize bude okončana (videti dole). -
Socioekonomski uticaj krize.
Znamo da će socioekonomski uticaj pandemije posebno pogoditi one u najmarginalizovanijim zajednicama. Trans osobe često rade u nefomalnim ekonomijama, oslanjaju se na seks rad, imaju prekarna radna mesta, i niske prihode. Oni koji su u situaciji beskućništva, migranti, azilanti i /ili osobe s ivaliditetom pre će biti ostavljeni sami sebi i bez zaštite tokom ove krize (videti dole).
Solidarni smo sa trans osobama širom sveta koje su pogođene pandemijom KOVIDA-19 i želimo da oni i njihovi najbliži budu bezbedni koliko je to moguće. U ovim teškim vremenima, poručujemo vam da se čuvate, potražite pomoć, budete brižni, pazite jedni na druge, i pružite podršku onima u izolaciji.
TRANS OSOBE: Ko je izložen riziku?
Zbog diskriminacije s kojom su suočene, neke trans osobe su sklonije tome da razviju ozbiljne simptome i podložnije su oboljevanju od KOVIDA-19. Takođe, one će pre trpeti nesrazmeran socijalni i ekonomski udar. To se odnosi na:
-
Hronične pušače.
LGBTQ+ osobe, uključujući trans osobe, koriste duvan više nego opšta populacija (u nekim regionima sveta i do 50% više1.) -
Osobe s oštećenim sluhom i osobe s invaliditetom.
Za više informacija, koje se ne odnose posebno na trans osobe i važe samo za evropski kontekst, možete pogledati ove izvore, koje je izdao Evropski forum za osobe s invaliditetom, njihovo otvoreno pismo u kom se osvrću na diskriminaciju osoba s invaliditetom u okviru medicinskih preporuka za KOVID-19, kao i zajedničku izjavu koju su napisali sa Evropskom mrežom za nezavisan život i Evropskom zajednicom za osobe sa oštećenim sluhom i osobe sa oštećenim vidom. -
Starije osobe, preko 60 godina starosti.
-
Prinudne migrante, azilante i izbeglice.
Osobe koje žive u uslovima prenaseljenosti, kampovima, ili improvizovanom ili prekarnom smeštaju izložene su većem riziku.2 Za više informacija, koje se ne odnose isključivo na trans osobe, pogledati stranicu o infekciji koronavirusom Visokog komesara za izbeglice UN-a, kao i Resurse Platforme za međunarodnu saradnju o migrantima bez dokumenata, gde možete naći izjave i dokumenta o pandemiji KOVIDA-19 i njenom uticaju na zajednice migranata i na civilno društvo koje sa migrantima radi. -
Osobe koje žive s HIV-om.
Za sada, nemamo dovoljno podataka koji potvrđuju da su osobe koje žive s HIV-om podložnije obolevanju od KOVIDA-19 ili da razvijaju ozbiljnije simptome. Međutim, osobe koje žive s HIV-om sklonije su razvijanju zdravstvenih problema (kardiovaskularnih ili plućnih bolesti) koje ih izlažu riziku od razvijanja ozbiljnijih simptoma. Takođe, tokom ove razorne zdravstvene i ekonomske krize, još je važnije, ali i izazovnije za one koji žive sa HIV-om da redovno dobijaju terapiju i vakcine. Za više informacija, pogledajte skup preporuka UNAIDS-a. -
Seks radnice/ke.
Od izbijanja epidemije KOVID-19 i različitih preventivnih mera koje se primenjuju po državama (socijalno distanciranje, samoizolacija, karantin), klijenata i prilika za rad je sve manje u različitim sredinima širom sveta. Kako većina seks radnica/ka ne može da se osloni na profesionalnu sigurnost (naknadu dok su na bolovanju, mesečnu platu, sindikate, itd,), njihovo izdržavanje i dobrobit su u opasnosti.
Za više informacija, koje se ne odnose posebno na trans osobe i važe samo za evropski kontekst, pogledajte Saopštenje Međunarodnog komiteta za prava seks radnica/ka Evrope (ICRSE) i njihovu kampanju za osnivanje hitnih fondova za hranu i smeštaj za osobe iz zajednice koje su pogođene KOVIDOM-19, kao i blog Pokreta za aktivizam i otpor seks radnica/ka (SWARM). -
Osobe u situaciji beskućništva ili osobe čiji smeštaj nije siguran.
Trans osobe često imaju iskustva s beskućništvom i nestabilnim smeštajem. Osobe koje nemaju smeštaj u kom mogu da se izoluju, ili imaju ograničen pristup mestima gde mogu da operu ruke posebno su ranjive.Za više informacija, koje se ne odnose posebno na trans osobe i vezane su za američki kontekst, pogledajte Resurse za podršku osobama u situaciji beskućništva ili ovaj članak.
-
One koji su siromašni/e, pripadaju radničkoj klasi, i nemaju profesionalnu i/ili finansijsku sigurnost.
Za više informacija, koje se ne odnose posebno na trans osobe i važe samo za evropski kontekst, pogledajte preporuke i izjavu Evropske mreže za borbu protiv siromaštva. -
One koji boluju od dijabetesa, hipertenzije, kancera, astme, kardiovaskularnih bolesti ili plućnih bolesti.
Kod trans osoba su zastupljene više stope obolevanja od kancera, kardiovaskularnih bolesti, i plućnih bolesti, i one će stoga i pre imati kompromitovan imuni sistem.3 -
One koje su u zatvoru.
Za više informacija, koje se odnose na američki kontekst i nisu specifične samo za trans osobe, pogledajte Resurse za popravne domove i pritvorne centre. -
Trans i osobe koje se rodno ne određuju, a koje trenutno borave sa porodicom koja ih je odbacila ili ih maltretira.4
Solidarnost: šta uraditi
Veoma je verovatno da će gradovi i države imati epidemije i uvoditi naredbe da se ostane kod kuće dok se ne pronađe način lečenja KOVIDA-19 ili vakcina. Važno je da kao trans osobe i saveznici sarađujemo kako bismo pregurali ovu pandemiju zajedno.
Pozivamo trans zajednice i njihove saveznike da zajedno stvaraju „solidarne planove“ kako bi ostali povezani i pružali uzajamnu podršku tokom svetske krize. Ovi planovi treba da budu osmišljeni prema potrebama i kontekstima onih koji su najranjiviji, i uključuju planove o tome kako redovno proveravati i obilaziti rizične članove zajednice kako bismo se uverili da su bezbedni i da su dobro. Ima mnogo načina kako možemo da razvijemo ove planove, čak iako ne možemo da se nađemo lično, u fizičkom prostoru:
-
Kreiranjem onlajn čet grupa kako bismo ostali u vezi sa sistemima podrške (prijateljima, izabranom porodicom, kolegama, cimerima, komšijama…). Informišite prijatelje o tome koje grupe su najranjivije u odnosu na KOVID-19 i zajedno se potrudite da utvrdite ko su najranjiviji članovi vaših zajednica. Isplanirajte način kako ćete biti sigurni da su sve te osobe redovno u kontaktu preko vas i vašeg sistema podrške.
-
Popisivanjem liste kontakata pružaoca zdravstvenih usluga u hitnim slučajevima (ako je moguće, pružaoci senzibilisani za rad sa LGBTQI osobama i trans osobama, ili barem prijateljski nastrojeni; ako to nije opcija, pružaoci zdravstevnih usluga kod kojih i sami obično idete ili smatrate ih prijatnim) i važnih brojeva van vašeg sistema podrške. Listu podelite s osobama s kojima ste u redovnom kontaktu.
-
Ako je to moguće i neophodno, kontaktirajte trans i LGBTIQ+ grupe u vašem gradu, zemlji i regionu. TGEU ima 141 organizaciju članicu u 44 država u Evropi i Centralnoj Aziji. Grupe najbliže vama, mogu vam pružiti podršku i možda već nude usluge za trans osobe koje se tiču COVIDA-19. Više informacija o grupa i organizacijama možete naći ovde.
-
Savet za saveznike – informišite javnost o uticaju krize na one zajednice koje su najranjivije. Upotrebite svoje društvene mreže kako biste podelili inicijative i kampanje koje rade trans grupe koje su izložene najvećem riziku, podržite njihove aktivnosti, i donirajte njihovim kampanjama.
*********************************
Obaveštavamo vas da se naša 𝘁𝗿𝗮𝗻𝘀 𝗴𝗿𝘂𝗽𝗮 𝗽𝗼𝗱𝗿š𝗸𝗲 neće okupljati u narednom periodu zbog situacije izazvane širenjem korana virusa i pandemijom KOVID-19. O mogućnosti da se rad trans grupe privremeno nastavi u onlajn okruženju bićete obavešteni putem našeg sajta i društvenih medija.
Takođe, obaveštavamo vas da smo se pisanim putem obratili 𝐊𝐨𝐦𝐢𝐬𝐢𝐣𝐢 𝐳𝐚 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐫𝐨𝐝𝐧𝐚 𝐬𝐭𝐚𝐧𝐣𝐚 s upitom u vezi s obavljanjem prethodno zakazanih pregleda kod psihijatra i endokrinologa u svetlu novonastale situacije i u toku vanrednog stanja.
O odgovoru Komisije za transrodna stanja bićete obavešteni na našem sajtu i putem društvenih mreža.
Naš 𝐋𝐆𝐁𝐓𝐈𝐐 𝐒𝐎𝐒 𝐭𝐞𝐥𝐞𝐟𝐨𝐧 nastavlja s radom kao i ranije. Ukoliko vam je potrebna podrška, pomoć, savet ili se osećate usamljeno ili ranjivo u ovoj situaciji, možete nas dobiti na 011/292 00 67 i 065/2059725 svakim radnim danom od 11 do 15 časova.
Takođe nam možete pisati na 𝐠𝐞𝐭𝐞𝐧.𝐫𝐬@𝐠𝐦𝐚𝐢𝐥.𝐜𝐨𝐦, i obratiti nam se putem FB stranice u porukama.
Vidimo se i na našem 𝐋𝐆𝐁𝐓𝐈𝐐 𝐂𝐡𝐚𝐭 𝐬𝐞𝐫𝐯𝐢𝐬𝐮, očekujemo vas!
O najboljem načinu na koji možete da doprinesete zauzadavanju širenja pandemije KOVID-19, kao i o svim do sada poznatim detaljima u vezi s korona virusom i oboljenjem koje izaziva možete se informisati u tekstu na našem jeziku ovde.
Čuvajte se, ostanite kod kuće koliko možete i pomozite starijima iz svog okruženja,
Voli vas tim Getena <3
Prevela i priredila: M. Jeremić
1Iz otvorenog pisma GLAAD “GLAAD joins over 100 LGBTQ organizations in open letter calling on U.S. public health officials and media to address the heightened vulnerability of LGBTQ people to COVID-19” objavljenog 13. marta 2020.
2Videti izjavu Saveta Evrope “Commissioner calls for release of immigration detainees while COVID-19 crisis continues” objavljenu 26. marta 2020.
3Iz prve sesije “The Big Picture: How Trans People Can Support Ourselves and Each Other” serijala Virtual Community Gatherings koje je organizovao Transgender Law Center, 20. marta 2020.